čo je onychokryptóza?

Onychokryptóza je tiež nazývaná Unguis inkarnates, ale je oveľa lepšie známa ako narastajúca noha. Tento extrémne bolestivý stav je výsledkom toho, že nechty na nohách začínajú rásť do kože špičky a môžu znížiť pohyblivosť, keď sú nožičky ťažko zintenzívnené. Zatiaľ čo mnohé prípady onychokryptózy môžu byť liečené doma, extrémne narastajúce nechty na nechty môžu vyžadovať nápravu.

Zložené nechty na nohách zvyčajne postihujú najväčšiu špičku na nohe. Vyskytujú sa, keď nechty na nechty začínajú rásť bočným spôsobom, namiesto rastu od základne až po špičku špičky, ako je normálne. Tento bočný rast môže spôsobiť, že rastúci klinec sa začne vkladať do pokožky vedľa nechtu. Symptómy zahŕňajú bolesť, opuch a sčervenanie citovej oblasti. Žltá alebo číra tekutina môže vytekať z lôžka na nechty na špičke. Zložené nechty sú tiež náchylnejšie k infekcii v prípadoch, keď je pokožka zlomená.

Niektorí ľudia sú vystavení zvýšenému riziku rozvoja narušeného nechtov. Rizikom sú ľudia, ktorí nosia zlé topánky, trpia traumatickým poranením nohy, majú vrodené poranenie nohy, majú infekciu alebo hubové ochorenie nechtov alebo majú krátke prsty na nohách alebo dlhé prsty. Ľudia s cukrovkou a inými poruchami obehu sú vystavení zvýšenému riziku infekcie a iných komplikácií, ak sa nechty nechajú narábať.

Nekomplikovaný prípad onychokryptózy sa môže účinne liečiť doma. Odporúčaná liečba je namočiť postihnutú nohu dvakrát až trikrát denne v teplej vode. Epsom soli alebo biely ocot môže byť pridaný do vody, aby pomohol hojenie a prevenciu infekcie. Ak nie je namáčanie, noha a noha by mali byť čo najviac udržiavané. Ak sa nechty na nohe nezlepšia po piatich až desiatich dňoch tejto liečby alebo ak sa symptómy zhoršia kedykoľvek, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Ľudia s cukrovkou alebo ktorí sú vystavení riziku komplikácií z iných dôvodov by sa nemali pokúšať zaobchádzať s narušenou nožičkou doma. Zvýšené riziko komplikácií znamená, že je dôležité vyhľadať lekársku pomoc aj pre mierny prípad onychokryptózy. Lekár alebo pedikér môže odporučiť antibiotiká na prevenciu infekcie, alebo môže vykonať malý postup, ktorý pomôže zabrániť tomu, aby sa nechty hlbšie zapustili do nechty.

Možné chirurgické ošetrenie nahromadenej nehtovej nohy zahŕňa čiastočné alebo úplné odstránenie postihnutého nechtu. Obidva tieto postupy môžu vykonávať pediatri. Po vykonaní tohto postupu sa vyžaduje starostlivé sledovanie nechtov, pretože sa vracia späť počas niekoľkých mesiacov. Vracajúca sa nechta sa môže objaviť aj v prípadoch, keď je odstránený celý necht, takže je dôležité zabezpečiť, aby sa nechty správne vrátili späť.