čo je metabolické profilovanie?

Metabolizmus je slovo, ktoré sa vzťahuje na chemické procesy, ktoré regulujú zdravie ľudí. Metabolické profilovanie je vedecká metóda, ktorá analyzuje niektoré z týchto chemických reakcií. Na získanie potrebných informácií sa často používajú tekutiny, ako je plazma a moč. Rastúci počet profesionálov sa domnieva, že profilovanie metabolizmu človeka môže umožniť individuálnejšie a prospešné zdravotné rozhodnutia.

Metabolické profilovanie sa môže vykonávať na jednej bunke alebo môže byť vykonané na celom tele. Základný metabolický panel (BMP) je skupina testov, ktoré môže objednať lekár. Na paneli sa zvyčajne nachádza osem testov, ktoré poskytujú informácie o funkciách, ako je hladina cukru v krvi a rovnováha elektrolytov.

BMP sa zvyčajne vykonáva extrakciou krvi. Často sa objednáva v núdzových situáciách. Výsledky môžu odhaliť dôležité fakty o tom, ako fungujú obličky alebo aké sú hladiny kyseliny. Drastické zmeny na úrovni môžu tiež poskytnúť náznaky akútnych problémov.

Existuje viac testov, ktoré sú k dispozícii okrem tých, ktoré sa vykonávajú v BMP. Metabolické profilovanie sa nepoužíva len ako nástroj pre problémy, ktoré sa vyskytujú. V niektorých prípadoch sa metabolické profily používajú na prevenciu a účinnosť. Predpokladá sa, že metabolické profilovanie môže byť užitočné pri včasnom zistení genetických ochorení, ako je Parkinsonova choroba. Môže sa tiež použiť na určenie toho, ako liečiť choroby a udržať zdravie tela.

Keď je človek diagnostikovaný, je všeobecne liečený najbežnejšími metódami tohto ochorenia. Ak je táto liečba liekom, suma, ktorú by mal urobiť, sa niekedy stanovuje na základe všeobecnej normy. Niekedy sa dávka pacienta určuje pomocou faktorov, ako sú vek, hmotnosť a výška.

Metabolické profilovanie ponúka možnosť presnejšieho dávkovacieho systému. Teoreticky môže lekár objednať testy a analyzovať metabolický profil pacienta. To poskytne lekárovi informácie o genetických a environmentálnych faktoroch, ktoré môžu ovplyvniť účinnosť lieku a množstvo, ktoré je potrebné na to, aby bolo účinné.

Profesionálni profesionáli začínajú používať metabolické profilovanie na navrhovanie programov podľa individuálnych potrieb. Telá ľudí sa líšia, čo znamená, že budú spáliť kalórie a tuky inak. Cvičné techniky, ktoré fungujú dobre pre jednu osobu, môžu mať za následok malú alebo žiadnu odpoveď. Tým, že vezmeme do úvahy metabolický profil človeka, sa verí, že ľudia môžu dosiahnuť vyššie výsledky z fitness. Faktory metabolického profilu, ktoré sú prístupné pre fitness, môžu zahŕňať kľudovú metabolickú rýchlosť (RMR), hladinu oxidu uhličitého v dychu a srdcovú frekvenciu, pri ktorej je cvičenie najvhodnejšie.