čo je mandľová diéta?

Mandľová diéta je diéta, ktorá obsahuje mandle ako metódu straty alebo nárastu hmotnosti. Existujú desiatky variácií, ale bežnou mylnou predstava je, že mandľová strava pozostáva z jedenia iba mandlí. V závislosti od variácie môže byť strava pozostávať z jedla non-červené mäso, veľa zeleniny a celých obilnín okrem mandlí. Prínosy konzumácie mandlí pravidelne zahŕňajú zníženie krvného tlaku, zdravšiu hmotnosť a zníženie rizika vzniku ochorení srdca. Všeobecne sa odporúča konzultovať s odborníkom v oblasti zdravotníctva skôr, než začnete s akoukoľvek zmenou stravy.

Aj keď neexistuje žiadna oficiálna mandľová diéta, mnohí ľudia si vytvorili vlastné verzie, ktoré budú nasledovať. Niektorí ľudia používajú mandle, aby schudli, zatiaľ čo iní používajú mandle na znižovanie hmotnosti. Žiadna zdravá strava sa netýka len konzumácie mandlí, pretože ľudia potrebujú na zdravie veľké množstvo potravín. Navyše väčšina zdravotníckych pracovníkov odporúča, aby sa jesť viac ako dve hrnce mandlí denne. Je to preto, že zatiaľ čo mandle sú zdravé v malom množstve pravidelne, majú tuky a kalórie, ktoré môžu byť nadmerné, keď sa jedia vo veľkom množstve.

Zdravá mandľová strava pozostáva z konzumácie rôznych druhov zeleniny a iných potravín okrem orechov. Ľudia tiež potrebujú piť veľa tekutín, aby ľahko preniesli extra vlákninu, ktorú dostanú z jesť veľa mandlí. Jedenie zdravo samo o sebe nebude robiť nezdravú osobu zdravú. Mierne cvičenie je tiež potrebné denne.

Mandľová diéta má veľa dobrých vlastností, ako napríklad schopnosť znížiť krvný tlak a znížiť riziko srdcových ochorení. Niektoré štúdie poukazujú na zlepšenie pleti ľudí a menšie riziko rakoviny. Veľa prínosov mandlí nebolo vedecky dokázané, ale iba navrhnuté štúdie. Na druhej strane preukázané prínosy mandlí zvyčajne prevažujú nad rizikami spotreby. Výnimkou je, ak má osoba alergiu na orechy alebo neznášanlivosť na orechy, čo môže byť smrteľné.

Zvyčajne je dobré sa opýtať lekára skôr, ako urobíte drastické zmeny stravy. Platí to najmä pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy, ako je diabetes a musia dodržiavať špeciálnu výživu. Lekár môže mať návrhy na to, ako zlepšiť stravu, alebo môže varovať pred stravou zo zdravotných dôvodov. Napríklad, niektoré diéty sú len trendy a nie sú vždy najzdravšie.