čo je liečba ústnej cysty?

Správna liečba ústnej cysty závisí od typu cysty a jej príčiny. Väčšina cysty nevyžaduje žiadnu liečbu, pretože neškodí a dokonca sa úplne vyčistí. Inokedy cysty budú musieť byť odstránené a možno biopsie, aby sa zabezpečilo, že nie sú rakovinové alebo prekancerózne. Platí to najmä pre cysty nachádzajúce sa v zadnej časti úst alebo hrdla.

Cysty sú benígne hmoty, ktoré rastú pod kožou. Môžu byť tvrdé alebo naplnené tekutinou a môžu sa vyskytovať kdekoľvek na tele. Orálna cysta je taká, ktorá sa vyskytuje vo vnútri úst alebo hrdla. Väčšina typov cysty ústnej dutiny nie je škodlivá a je zvyčajne malá. Tieto malé masy sú zvyčajne len monitorované, aby sa zabezpečilo, že nebudú väčšie. Niekedy zmiznú po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch.

Ak cysta v ústach naďalej rastie, môže byť potrebné chirurgicky odstrániť. To sa môže stať nevyhnutným, ak veľkosť cysty začne brániť žuvanie alebo prehĺtanie, alebo ak sa stane bolestivým. Extrémne veľké cysty môžu mať vplyv na schopnosť osoby dýchať, alebo môžu narušiť vzhľad tváre. Cysta tejto veľkosti je relatívne zriedkavá a zvyčajne ju odstráni chirurg s odstránením čo najväčšej časti cysty.

V niektorých prípadoch sa ústna cysta môže javiť ako rakovina ústnej dutiny alebo hrdla. Obe tieto stavy sa zvyčajne vyskytujú ďalej v ústach alebo v krku a sú najčastejšie u ľudí užívajúcich tabakové výrobky. Nátierky, ktoré zodpovedajú opisu rakoviny, sa zvyčajne odstraňujú a biopsujú. Biopsia zahŕňa odstránenie buniek z hmoty a ich prezeranie pod mikroskopom, aby sa zistilo, či sú rakovinové. Tí, ktorí sú odhodlaní mať rakovinu ústnej dutiny, dostanú ďalšie liečebné postupy.

Väčšina ústnych cyst nie je spôsobená rakovinou a rakoviny ústnej dutiny sú mimoriadne zriedkavé u nefajčiarov. Aj tak, tí, ktorí si všimnú hmotnosť akejkoľvek veľkosti by mali konzultovať s lekárom vylúčiť vážne zdravotné podmienky. Ak sa cysta stane bolestivou, červenou alebo sa zdá byť naplnená hnisom, to signalizuje infekciu. Najčastejšie infekcie v ústach sa vyskytujú, keď sa ďasná zapália alebo roztrhajú, alebo keď sa nejakým spôsobom poškodí ústa. Okrem toho sú vredy v ústach častejšie u tých, ktorí majú určité zdravotné podmienky, takže tí, ktorí si všimnú časté alebo bolestivé cysty, by sa mali skontrolovať na základné príčiny.