čo je kompresia miechy?

Kompresia miechy môže byť jedným z najťažších bolestivých poranení chrbta. Pri týchto zraneniach je miecha komprimovaná krvou, kosťami, hnisom, nádormi alebo herniovaný disk. Zdravá miecha je chránená chrbticou, ale niektoré zranenia a choroby môžu pridať dodatočný tlak na miechy a nervy miechy, a tým spôsobiť bolesť. Bolesť môže trvať len niekoľko minút, alebo v niektorých prípadoch aj niekoľko dní.

Príznaky kompresie miechy sa môžu pohybovať od miernych až po veľmi závažné. Ak sú príznaky mierne, iba niektoré z nervov sú stlačené pozdĺž chrbtice. V takom prípade môže dôjsť k ťažkostiam v oblasti chrbta, svalovej únave a pocitu mravčenia. V závislosti od príčiny kompresie môže byť chrbát citlivý na dotyk pozdĺž chrbtice. Okrem toho môžu byť reflexie, ako napríklad túžba používať kúpeľňu, prehnané a spôsobiť, že jednotlivec má svalové kŕče.

Keď sa stlačí kompresia miechy, príznaky sa zhoršia. Slabosť chrbtových svalov, neschopnosť úplne uvoľniť močový mechúr, stratu riadenia čriev a močového mechúra a necitlivosť na nohy alebo ramená sú v horších prípadoch bežnými príznakmi. Ak sú nervy miechy tak stlačené, že sú ovplyvnené všetky impulzy miechových nervov, jedinca môže čeliť paralýze.

Ako bolo uvedené vyššie, kompresiu miechy môže spôsobiť niekoľko rôznych faktorov. Napríklad, ak sú stavce zlomené, zlomené, dislokované alebo poškodené, stavce môže stláčať miechu a nervy. Niekedy sa stavce zlomia alebo zlomia z poranenia alebo nehody, inokedy sa stávajú krehkými v dôsledku osteoporózy alebo určitých druhov rakoviny.

Spojky a iné spojivové tkanivá môžu spôsobiť stlačenie miechy, ak dôjde k traumatickému poraneniu chrbta. Navyše sa krv môže po poškodení spojiť v mieche a v jej okolí, v dôsledku poškodenia krvných ciev, nádorov, používania určitých antikoagulancií a liekov alebo porúch krvácania. V týchto prípadoch krv môže tvoriť hematóm, ktorý vytvára neprimeraný tlak na miechu. Tiež špecifická porucha, syndróm kauda equine, môže tiež kompresiu miechy.

Vo väčšine prípadov je možné diagnostikovať a liečiť jedincov trpiacich kompresiou miechy, aby sa zvýšila ich schopnosť fungovať alebo zvrátiť poškodenie. Pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie (MRI) dokážu lekári vidieť, čo je časť miechy komprimovaná. Okrem toho môže fyzické vyšetrenie poskytnúť veľa informácií o poškodenej časti. Ak je napríklad v nohách slabosť a necitlivosť, ale nie ramená a ak dôjde k strate kontroly čriev a močového mechúra, miecha môže byť stlačená v hrudnej časti.

Keď lekár zistí, čo spôsobuje kompresiu a kde dochádza k stlačeniu, môže sa vykonať chirurgický zákrok na zmiernenie tlaku. Okrem toho, ak sa zistí, že nádor je príčinou kompresie, môže sa najskôr vykonať biopsia. V niektorých prípadoch sa môžu kortikosteroidy podávať na zmiernenie bolesti. Tiež každá krv alebo hnis, ktorý sa zhromaždil okolo miechy, bude vyčerpaný.