čo je hlavná funkcia spojivového tkaniva?

Funkciou spojivového tkaniva je buď spojiť telesné štruktúry ako sú kosti a svaly navzájom alebo držať tkanivá ako svaly, šľachy alebo dokonca orgány na svojom mieste v tele. Poskytuje tiež posilnenie kĺbov, posilnenie a podporu kĺbov medzi kosťami. Ďalšou funkciou spojivového tkaniva je transport živín a metabolických vedľajších produktov medzi krvným riešením a tkanivami, ku ktorým sa priľne. Pri vytváraní hustých sietí vlákien je spojivové tkanivo tvorené proteínmi, ako je kolagén, elastín a medzibunková tekutina, a zatiaľ čo jeho forma sa môže pohybovať od tenkej vrstvy až po lano vlákien, jeho konštrukcia je celkom podobná v celom tele.

Existujú štyri hlavné kategórie telesných tkanív: nervové, epiteliálne, svalové a spojivové tkanivá. Nervové tkanivo zahŕňa tvorbu mozgu, miechy a nervov. Epitelové tkanivo sa vyskytuje vo vrstvách a pohybuje sa od kože až po obloženie orgánov a ciev. Svalové tkanivo je podobné spojivovému tkanivu v tom, že je vláknité, ale je zložené z jednotiek vnútri svalových buniek známych ako sarkoméry, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa rozšírili a zmrštili, umožňujúc tkanivu zmeniť dĺžku a metabolizuje živiny omnoho inak než spojivom tkanivo.

Spojovacie tkanivo sa líši od ostatných typov vlákien tak svojou formou, ako aj funkciou. Je zložená z oboch špecializovaných buniek, ktoré sú pripojené k iným tkanivám, rovnako ako to, čo je známe ako extracelulárna matrica. Najvýraznejším atribútom tejto matrice je tekutina, gulová látka, gél, ktorý obsahuje molekuly živín, ako je kyselina hyalurónová, ktoré sa skladajú z uhľohydrátov a proteínov a vlákna na báze proteínov, ako je kolagén a elastín. Vlákna dávajú tkanivu svoju hustotu a silu a pomáhajú správne funkcii spojivového tkaniva.

Pripojením na kostné, svalové alebo iné blízke tkanivá sa spojivo rozdelí po celom tele, tvorí šľachy, väzy, chrupavku, tuk a dokonca prispieva k krvi a lymfe. Jednou funkciou spojivového tkaniva je prepojenie štruktúr pohybu. Svalovina je pripevnená k kostiam, ktoré sa pohybuje šľachami, hrubými dĺžkami spojivového tkaniva, ktoré zaťahujú kosti ako lano. Podobne sú kosti navzájom spojené na kĺboch ​​väzbami, ktoré môžu pripomínať úzke pásy alebo široké listy. Ligaments nielen držia kosti spolu, ale zabraňujú tomu, aby kĺby presahovali svoj normálny rozsah pohybu a tiež podporujú kosti na kĺbe, rovnako ako v držaní ramena od vyskočenia zo zásuvky na ramennom kĺbe.

Ďalšou funkciou spojivového tkaniva je zapuzdrenie štruktúr, ako sú svaly a kĺby, a tým prenos živých živín medzi tieto štruktúry a krvný obeh. Zatiaľ čo samotné spojivové tkanivo nemá kapiláry veľmi husté, vedie kyslík a živiny z blízkych kapilárnych lôžok do tkaniva, ku ktorému pripojí. Podobne, ak sú odpadové produkty odstránené z tkanív, spojovacie tkanivo ich presunie späť do krvného obehu, aby ich odstránilo z tela.

Spojivové tkanivo tiež prispieva k ukladaniu energie, pretože tukové tkanivo alebo tuk je forma spojivového tkaniva, rovnako ako imunitná funkcia, keďže mnohé typy imunitných buniek, ako sú tie, ktoré vytvárajú jazvové tkanivo, sú formy spojivového tkaniva. Nakoniec spojivové tkanivo poskytuje svojim tvarom veľa orgánov a drží ich na svojom mieste v príslušných telesných dutinách. Robí to tým, že vytvára vaky, ktoré obsahujú orgány a pripájajú sa k neďalekým štruktúram, aby sa jednoducho nepohybovali voľne.