aký je rozdiel medzi sprchou a klystrom?

Hlavným rozdielom medzi sprchou a klystrom je, že sú to odlišné procedúry, ktoré zahŕňajú rôzne oblasti tela. Hoci v uvoľnenom zmysle oba postupy slúžia na vyčistenie svojich telesných systémov, a preto sú trochu podobné, existuje veľa rozdielov medzi sprchami a klystrom. Zatiaľ čo klyzmik je urobený na zmiernenie zápchy vstreknutím kvapaliny do konečníka, urobí sa sprcha na čistenie vagíny pomocou prúdu vody. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v niektorých situáciách odporúčajú klystír, ale zvyčajne považujú dúchanie za zbytočné a dokonca škodlivé. Rovnako muži a ženy sa môžu dať klystýrom, zatiaľ čo len ženy môžu sprchovať.

Aby sme pochopili rozdiel medzi klystírom a sprchou, pomáha nám presne pochopiť, aké kroky má každý postup. S klyzmou sa do konečníka zavedie prúd vody cez konečník a do rektálnej dutiny, aby pomohol pacientovi mať pohyb čriev. Niekedy sa vkladá čistá voda, ale v iných prípadoch sa do vody pridá mydlo alebo minerály. So sprchou sa do vaginálnej dutiny vloží kvapalina a potom sa nasáva. Voda môže obsahovať chemikálie alebo iné prísady určené na sterilizáciu vagíny a na odstránenie pachov alebo výtokov.

Dôležitým rozdielom medzi sprchou a klyzmom je vnímaná užitočnosť každého postupu zo strany lekárskej komunity. Zatiaľ čo sú klyzidy považované za užitočné postupy, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápchu, je zvyčajne považované za nepotrebné a dokonca škodlivé. Pravidelné dýchanie môže narušiť prirodzené baktérie, ktoré žijú vo vagíne, čo spôsobuje zvýšenie vaginálneho výtoku a vystavenie jedinca riziku infekcie. Niektoré z chemikálií obsiahnutých v pracej tekutine môžu dráždiť citlivú výstelku vaginálnej steny, čo vedie k podráždeniu a bolesti.

Sprcha a klystýr sa tiež líšia v populácii, ktorá ich typicky používa. Keďže zápcha môže postihnúť mužov a ženy všetkých vekových skupín, klystíry môžu byť použité širokým okruhom ľudí. Často sú klamstvá spravované zdravotníckymi pracovníkmi, ale príležitostne sa môžu podávať doma. Na rozdiel od toho, sprchy môžu byť vykonávané len u žien a sú zvyčajne vykonávané doma. Keďže lekári a iní zdravotnícki pracovníci považujú dúchanie za škodlivé, procedúra sa zvyčajne nevykonáva v nemocniciach alebo na klinikách.

Jednou z ďalších úskalí dúchania je, že môže zakryť správnu lekársku diagnózu. To poukazuje na ďalší rozdiel medzi sprchou a klystírom. Zmiernenie zápchy zvyčajne neovplyvňuje schopnosť lekára vyhodnotiť, prečo má pacient ťažké črevné pohyby. Na rozdiel od toho môže dôjsť k sťaženiu diagnostiky základných infekcií, ako sú infekcie močových ciest alebo vaginálne infekcie.