čo je nápomocné?

Sleepwalking je porucha spánku, pri ktorej ľudia chodia alebo sa zapájajú do iných úloh počas spánku. Zatiaľ čo stereotypný obraz spánku spočíva v tom, že sa niekto rozpadne na chodbe so svojimi rukami roztiahnutými v hĺbke noci, nohy sa obvykle pohybujú otvorenými očami, aby videli a sú si vedomí svojich činov, ale nie na čo im spôsobí, že si pamätajú, čo sa stalo, keď sa prebudili. Keďže si ľudia nepamätáte epizódy, môže chvíľu trvať, kým človek uvedomí, že on alebo ona je v skutočnosti spánok.

Existuje niekoľko možných príčin nápomoci, vrátane genetiky, stresu a rôznych fyziologických faktorov. Zdá sa, že fenomén sa vyskytuje počas spánku s pomalými vlnami a je to bežnejšie u detí, pričom starší ľudia majú najmenšiu pravdepodobnosť, že budú mať náladu. Počas epizódy sa niekto môže zapojiť do rôznych aktivít z prechádzky po dome vedúcej auto.

Táto situácia môže byť veľmi nebezpečná, pretože spánok nie sú úplne ostražití a môžu sa pri práci s rutinnými úlohami zraniť. Jazda pri spánku s pomalými vlnami môže napríklad spôsobiť nehodu a spánok môže tiež jesť alebo piť niečo nevhodné alebo sa zraniť nožom alebo iným nástrojom.

Zvyčajne je ľahké rozpoznať, kedy niekto má náladu. Sleepwalkers majú často oči s mierne zaskleným vzhľadom a pri kladených otázkach reagujú pomaly. Môžu sa tiež správať chabým alebo nonsensically, a niektorí somnamári boli známe, že konajú násilne počas epizódy. Aj druhý deň v dopoludňajších hodinách spánok nebude mať spomienku na incident.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je úplne bezpečné prebudiť spánok a v skutočnosti sa často odporúča znížiť riziko vzniku zranení. Niekedy sa môže vyžadovať namáhavé úsilie na prebudenie spánku a človek môže byť dezorientovaný, zmätený alebo rozrušený, keď sa zobudí, pretože nemá spomienky na svoju činnosť. Po prebudení sa spánok vráti do postele.

Opakované epizódy môžu naznačovať potrebu výletu lekárovi alebo laboratóriu spánku. Lekár môže diskutovať o histórii pacienta, aby mohol zistiť, prečo on alebo ona je nápomocný, a odporúčania, ktoré môžu znížiť frekvenciu epizód, alebo úplne zastaviť. V prípadoch, keď je stav spôsobený stresom, napríklad riešenie stresu zvyčajne vyrieši poruchy spánku.