čo je medulárna dutina?

Medulárna dutina je dutina v kosti, kde je uložená mäkká a pružná látka nazývaná dreň. Termín “medulla” je latinským slovom pre stred, ktorý opisuje priestor, ktorý zaberá polovicu kosti. Táto jamka je nevyhnutnou súčasťou kostrového systému tela, ktorý sa spája so svalovými vlastnosťami a tvorí muskuloskeletálny systém.

Vďaka svojmu umiestneniu a látke, ktorú ukladá, medulárna dutina je tiež známa ako dutina dutiny alebo dutina kostnej drene. Jeho steny sú vyrobené z hubovitých kostí známych ako pórovitá kosť. Jedná sa o jeden z dvoch typov kostného tkaniva zodpovedného za tvorbu kostí a je to mäkší a menej tuhý z dvoch. Obloženie dutiny je tenká vrstva spojivového tkaniva známa ako endosteum.

Medulárna dutina zvyčajne obsahuje dva typy kostnej drene. Červená kostná dreň pozostáva z tkaniva tvoreného z krvných bunkových zložiek a je to jediný typ kostnej drene prítomnej pri narodení. Ako jeden vek sa však viac červenej kostnej drene mení na žltú kostnú dreň. Toto je tiež známe ako tukové tkanivo, pretože obsahuje tukové bunky. V dospelosti je dreň prakticky rozdelená na dva typy tohto tkaniva.

Červená kostná dreň medulárnej dutiny sa zvyčajne vyskytuje v plochých kostiach tela. Zahŕňa prsné a bedrové kosti, rebrá, lebky a lopatky. Stredná časť dlhých kostí, ako je femur a humerus, sú hlavnými miestami žltej kostnej drene. Kľučka je však jediná dlhá kosť v tele, ktorá nemá medulárnu dutinu.

Červená kostná dreň je zodpovedná za produkciu červených a bielych krviniek, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie okysličenej krvi a ochorenia. Produkuje tiež krvné doštičky, ktoré kontrolujú krvácanie. Žltá kostná dreň ukladá tuk nevyhnutný pre energetickú úroveň tela.

V niektorých prípadoch má červená a žltá kostná dreň podiel na zodpovednosti alebo spolupracuje. Napríklad zastavujú lymfy, ktoré sú dôležitým prvkom obehového systému tela, od spätného tečenia. Taktiež sa žltá kostná dreň transformuje na červenú kostnú dreň, aby sa zvýšila produkcia krvných buniek, aby sa znížila strata krvi.

Medulárna dutina je miestom pre liečebnú metódu nazývanú intramedulárna (IM) tyč alebo IM necht. Niekedy je pomenovaný po svojom vynálezcovi, nemeckom chirurgovi Gerhardovi Küntscherovi, ktorý ho použil na liečbu zlomenín stehnovej kožnej plienky druhej svetovej vojny. Dnes lekári tiež používajú IM na nechty na liečbu rakoviny kostí, konkrétne nádorov vyskytujúcich sa v medulárnej dutine.