aké je spojenie medzi endokrinným systémom a tráviacim systémom?

Zatiaľ čo endokrinný systém sa zaoberá produkciou hormónov, tráviaci systém sa zaoberá spracovaním potravín. Hoci sa tieto dva systémy zdajú byť úplne odlišné, črevo je v skutočnosti najväčším endokrinným orgánom tela, čím sa endokrinný systém a tráviaci systém úzko spájajú. Vo vnútri čriev sú bežné črevné bunky rozptýlené s jednotlivými endokrinnými bunkami, ktoré tvoria tzv. Enterický endokrinný systém. Vyrába sa viac ako 30 hormónov, ktoré regulujú komplexný proces trávenia, vstrebávania a začlenenia potravín do buniek. Endokrinológia je oblasť medicíny, ktorá sa zaoberá endokrinným systémom, zatiaľ čo odvetvie vzťahujúce sa na tráviaci systém sa nazýva gastroenterológia.

Fyziológia trávenia zahŕňa úzku spoluprácu medzi nervovým systémom, endokrinným systémom a tráviacim systémom. Rovnako ako svoj vlastný endokrinný systém, črevá má tiež nervový systém, známy ako enterický nervový systém, ktorý je spojený s centrálnym nervovým systémom. Nervy pomáhajú kontrolovať pohyb potravín, črevný prietok krvi a pohyb látok cez črevnú stenu. Hormóny endokrinného systému v čreve regulujú sekréciu látok do čriev, kontrakcie svalov a faktory, ako je hladový a tukový metabolizmus.

Hoci tráviaci trakt je ovplyvnený hormónmi z iných endokrinných žliaz, je najsilnejšie kontrolovaný svojimi vlastnými hormónmi, chemickými poslami vylučovanými bunkami v enterickom endokrinnom systéme. Hormonový gastrín je jedným z prvých, ktorý sa uvoľní počas procesu trávenia a bunky, ktoré produkujú gastrín, známe ako G bunky, sa nachádzajú v žalúdočnej výstelke. Keď potravina vstupuje do žalúdka, G bunky uvoľňujú gastrín do krvného obehu. Gastrín sa viaže na receptory v tzv. Parietálnych bunkách v žalúdkovom obložení a stimuluje ich k vylučovaniu kyseliny. V dôsledku tohto spojenia medzi endokrinným systémom a tráviacim systémom môžu byť mnohé potenciálne škodlivé mikroorganizmy, ktoré vstupujú do žalúdka s jedlom, neutralizované.

Keď sa kyselina uvoľňuje zo žalúdka do tenkého čreva, stimuluje bunky v črevnej výstelke, aby vytvoril hormón známy ako sekretín. Secretín spôsobuje, že tráviaci orgán známy ako pankreas uvoľňuje alkalickú tekutinu, ktorá vstupuje do tenkého čreva a neutralizuje žalúdočnú kyselinu. Bunky v žlčovom kanáli, ktoré vedú z žlčníka, sú tiež stimulované tak, aby uvoľňovali bikarbonát. Táto interakcia medzi endokrinným systémom a tráviacim systémom chráni tenké črevo pred kyslé popáleniny. Keď sa črevo stáva viac alkalickým, produkcia sekretínu je vypnutá.